Illetéktörvény változások 2016


Az illetéktörvény 2016. január 1-től hatályba lépő főbb változásai a visszterhes vagyonátruházási illeték fizetését érintik, de számos egyéb területen is kedvezőbb szabályozással találkozhatunk. Az alábbiakban a legfontosabb módosításokat foglaljuk össze.
Ajándékozási illeték
Fontos változás, hogy 2016. január 1-től az ajándékozási illeték alóli mentesség kiterjed a Munkavállalói Résztulajdonosi Program keretében megszerzett értékpapír, üzletrész és tagi részesedés ingyenes megszerzésére is.
Visszterhes vagyonátruházási illeték ingatlanok esetében
Fontos változás, hogy a visszabérelt és visszavásárolt lakóingatlanok esetében 2016-tól szintén nem kell illetéket fizetni. Így sem azon adásvételek után, ahol az illetékfizetési kötelezettség a saját korábbi lakását a vevőjétől bérlő, majd visszavásárló magánszemélyt, illetve örököseit terhelné, sem akkor, ha az adásvételt követően az új tulajdonos bérbe visszaadja a korábbi magánszemély tulajdonos részére azzal, hogy a bérlő, illetve örököse számára 5 éven belül gyakorolható visszavásárlási jogot kötnek ki. Az utóbbi esetben a bérleti szerződésnek határozott időre, de legalább 5 évre kell szólnia, a bérleti díj pedig nem haladhatja meg a vételár 7 százalékát. További feltétel, hogy a visszavásárlási ár az új tulajdonos (bérbeadó) által fizetett vételár maximum 105 százaléka lehet.
Ilyenkor a NAV a visszterhes vagyonátruházási illetéket ugyan kiszabja, de azt a megfizetés tekintetében felfüggeszti, és ha a korábbi lakástulajdonos vagy örököse az adásvételi szerződés hatályának beálltától számított 5 éven belül a korábbi tulajdoni hányadának megfelelő tulajdoni hányadot a fenti vételármaximum figyelembe vételével visszavásárolja, törli is a kiszabott illetéket.
A törvény kedvez az idegen telken építkezőknek is. Ha valaki más telkére építkezik, és utóbb megvásárolja a telket és a rajta lévő felépítményt is, akkor a felépítmény megszerzése után nem kell illetéket fizetnie, feltéve, hogy az építkező és a telek tulajdonosa között létrejött megállapodásból egyértelműen kitűnik, hogy az épületet az építkező hozta létre.
Gépjárművek esetében is kedvezőek a változások 
Januártól ugyancsak mentes a visszterhes vagyonátruházási illeték alól a gépjárműadóról szóló törvény szerinti autóbusz, nyerges vontató és tehergépjármű, továbbá a pótkocsi gazdálkodó szervezet általi megszerzése.
Az illetéktörvény eddig csupán kizárólag az elektromos hajtómotorral ellátott gépjárműveket mentesítette az illeték alól. Az új szabályok szerint 2016. január 1-től a környezetkímélő gépkocsi tulajdonjogának, valamint ilyen gépjárműre vonatkozó vagyoni értékű jognak a megszerzése is illetékmentes. Környezetkímélő gépkocsinak minősül az elektromos gépkocsi és a nulla emissziós gépkocsi. Az elektromos gépkocsi három kategóriáját különíti el a jogalkotó, ide tartozik a tisztán elektromos, a külső töltésű hibrid elektromos, valamint a növelt hatótávolságú hibrid elektromos gépkocsi.
Eljárási illetékék

A korábbi években a gazdálkodó szervezeteknek 10.000 forint illetéket kellett fizetniük, ha az adó-, illetve vámhatóságnál fizetési könnyítést, illetve adómérséklést kértek. 2016. január 1-től az adózás rendjéről szóló törvény szerint megbízható adózónak minősülő, cégjegyzékbe bejegyzett adózó, vagy regisztrált ÁFA alany mentességet élvez ezen eljárási illeték megfizetése alól.
A peres és nem peres eljárásokban a feleket jövedelmi és vagyoni viszonyaikra tekintet nélkül illeték-feljegyzési jog illeti meg a hallgatói hitelből eredő követelés érvényesítése és behajtása iránti eljárásban.

Védett műemléki érték

Műemléképület tulajdonjogának megszerzése esetén az adózó kérelmére a visszterhes vagyonátruházási illetve öröklési illeték visszatérítésnek van helye abban az esetben, ha a műemlék felújítását 1 éven belül megkezdték és 5 éven belül befejezték.
Ilyenkor a műemlékvédelmi hatóság igazolja, hogy a vagyonszerző a műemléki értékként külön jogszabályban védetté nyilvánított, vagy önkormányzati rendelet alapján helyi egyedi védelem alatt álló épület felújítását a vagyonszerzés illetékkiszabásra történő bejelentésétől számított 1 éven belül megkezdte és 5 éven belül befejezte. Felújítás alatt a műemléképület egészén, illetve homlokzatán és több főszerkezetén végzett olyan általános javítást kell érteni, amely teljesen visszaállítja az épület esztétikai állapotát, valamint legalább eredeti műszaki állapotát.
 ——————————————————————————————–


A 2014. január1-től hatályos változásokat az alábbiakban foglaljuk össze.

A házastársak közötti ajándékozás és a házastársak közötti vagyonátruházás illetékmentessé vált. A házastársi vagyonközösség megszüntetéséből származó vagyonszerzés is mentesül az illetékteher alól. (Itv. 17.§ (1) v) és p) 26.§ (1) z))

Termőföld tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának ajándékozása esetén az egyébként járó ajándékozási illeték felét kell megfizetni. Illetékmentes ugyanakkor a termőföld megszerzése ajándékozás útján, ha azt az egyéni vállalkozónak, őstermelőnek, családi gazdálkodónak minősülő földműves gazdaságátadási támogatása feltételeként adják. A mentességre való jogosultságot az ajándékozottnak kell igazolnia. A támogatás elnyerését igazoló okiratot a vagyonszerzőnek legkésőbb a fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig az állami adóhatóságnál kell benyújtania vagy az ingatlanügyi hatósághoz benyújtandó ajándékozási szerződéshez kell csatolnia, mely okiratot az ajándékozási szerződés másolatával az ingatlanügyi hatóság továbbítja az állami adóhatóságnak. (Itv. 17.§ (3))

Termőföldnek a mezőgazdasági és vidékfejlesztési támogatási szerv által kiadott nyilvántartási (regisztrációs) számmal rendelkező őstermelő, egyéni mezőgazdasági vállalkozó vagy családi gazdálkodó általi, visszteher ellenében történő megszerzése, feltéve, ha az így vásárolt termőföldet a birtokbaadástól, de legkésőbb az illetékkötelezettség keletkezését követő 12. hónap utolsó napjától számítva 5 évig nem idegeníti el – ide nem értve a kisajátítást, a kisajátítás alapjául szolgáló közérdekű célra történő elidegenítést és a birtokösszevonási célú önkéntes földcserét -, azon vagyoni értékű jogot nem alapít, és egyéni vállalkozóként, mezőgazdasági őstermelőként vagy családi gazdálkodóként a termőföldet mezőgazdasági célra hasznosítja. (Itv. 26.§ (1) p)

A gazdálkodó szervezetek közötti ingyenes eszközátadás, követelés-elengedés és tartozásátvállalás ajándékozásiilleték-mentességének feltételei szigorodtak. A mentességet nem lehet alkalmazni, ha a szerző felet olyan államban jegyezték be, amelyben a társasági adó mértéke vagy az effektív adókulcs nem éri el a 10 százalékot, vagy a részesedések értékesítéséből származó jövedelmet nem terheli a társasági adónak megfelelő, legalább 10 százalékos mértékű adó.

Ennek megfelelően továbbra is mentes az ajándékozási illeték alól az Itv. 18. § (2) alapján a visszterhes vagyonátruházási illeték tárgyát nem képező ingó vagyontárgyaknak térítésmentes eszközátruházás keretében történő, gazdálkodó szervezet általi megszerzése, illetve a követelés gazdálkodó szervezetek közötti ajándékozás – ideértve a követelés-elengedést és a tartozásátvállalást is – útján történő megszerzése. A mentesség azonban csak akkor vehető igénybe, ha a vagyonszerzőnek – nyilatkozata szerint – nem olyan külföldi államban van székhelye vagy illetősége
a) amelyben a vagyonszerző által az adóévre fizetendő társasági adónak megfelelő adó és az adóalap [csoportos adóalanyiság esetén a csoportszinten fizetett (fizetendő) adóvisszatérítéssel csökkentett adó és az adóalap] százalékban kifejezett hányadosa nem éri el a 10 százalékot vagy
b) amelynek jogszabályai szerint – nulla vagy negatív eredmény és adóalap esetén – a társasági adónak megfelelő adó mértéke, több adómérték esetén a legkisebb adómérték nem éri el a 10 százalékot vagy
c) amelynek jogszabályai szerint a vagyoni betét, részesedés értékesítéséből származó jövedelmet nem terheli a társasági adónak megfelelő, legalább 10 százalékos mértéket elérő adó. (Itv. 17. §. (4))

Ugyanezen szigorítás lesz érvényes a kedvezményezett részesedéscsere, átalakulás, eszközátruházás keretében történő átruházás, továbbá ingatlan és belföldi ingatlanvagyonnal rendelkező társaságban meglévő részesedés kapcsolt vállalkozások közötti átruházását megillető visszterhes vagyonátruházási illeték mentességével kapcsolatban is. (Itv. 26.§ (20))

Az első lakástulajdon megszerzéséhez kapcsolódó illeték pótlékmentes részletfizetésére vonatkozó feltételek közül kikerült az életkorra vonatkozó megkötés (a korábbi szabályozás szerint csak 35 év alatt lehet igénybe venni a pótlékmentes részletfizetést) A magánszemély vagyonszerző első lakástulajdonának (tulajdoni hányadának) megszerzése esetén az állami adóhatóság a vagyonszerző kérelmére – a kérelemben megjelölt időtartamra, de legfeljebb az esedékességtől számított 12 hónapra – havonként egyenlő részletekben teljesítendő pótlékmentes részletfizetést engedélyez. Ha a vagyonszerző az esedékes részlet befizetését nem teljesíti, a tartozás egy összegben esedékessé válik. Ez esetben az állami adóhatóság a tartozás fennmaradó részére az eredeti esedékesség napjától késedelmi pótlékot számít fel. (Itv. 26.§ (15))

Közzétéve: Andrea Egertz

I am a Hungarian attorney at law practicing in Budapest. I specialize in real property law and real property financial lease transactions. Besides, I have done some research on fintech law while studying EU law at Kings College London. I focused on the changing legislation on electronic payments in the financial industry, the second Payment Services Directive (PSD2). Currently I am engaged in understanding the regulatory framework of the crypto industry with focusing on the MicaR and its background. I regularly follow EBA’s newsletters, the technical standards and guidelines it issues. I also had the chance to advise an industry leading pharmaceutical company regarding MAs, SOPs and advertisement of pharmaceutical products for human use. I also advised a company selling and marketing animal pharmaceuticals. Besides, I am also familiar with the compliance requirements of insurance brokers. I have advised the affiliate of an Austrian based industry leading insurance broker company regarding compliance issues; I represented them before the MNB (the Hungarian National Bank acting as supervisory authority), prepared SOPs and settled disputes of complaints before the Conciliation Board. I like solving problems, finding the best option for clients.

Hozzászólás